Podněcování k anorexii bude ve Francii asi trestné

23. dubna 2008 v 14:24 | AnetNelly |  Anorexie
Kontroverzní billboard s francouzskou herečkou Isabellou Carovou.
Kontroverzní billboard s francouzskou herečkou Isabellou Carovou, která tak chtěla upozornit, že na přílišné vyhublosti není nic krásného.

Francie se stala první zemí, která se rozhodla za pomoci zákona bojovat s mentální anorexií, poruchou příjmu potravy, jež je často přičítána na vrub módnímu průmyslu a médiím. Zákon umožní trestat podněcování k anorexii vězením a pokutou v přepočtu kolem 780 000 korun.
Návrh zákona prošel v prvním čtení v Národním shromážděním týden poté, co představitelé francouzského módního průmyslu s podporou ministerstva zdravotnictví podepsali chartu proti anorexii. Zavázali se v ní, že nebudou podporovat nezdravé životní návyky a že nebudou ukazovat obrázky lidí, jež by mohly sloužit jako návod k extrémní vyhublosti.
Zákon zavádí trestný čin provokace k anorexii. Až dvěma roky vězení a pokutou až 30 000 eur trestá "podněcování někoho k úsilí o přehnanou hubenost jeho povzbuzováním k dlouhodobému omezování potravy, jehož důsledkem je nebezpečí smrti nebo přímé ohrožení zdraví."
Pokud se prokáže, že takový postup skutečně vedl k úmrtí nějaké osoby, zvyšuje se trest na tři roky vězení a pokuta na 45 000 eur.
Chorobná touha po štíhlosti postihuje každým rokem více žen a dívek. Každým rokem se i snižuje věková hranice, kdy dívky anorexií onemocní. V posledních letech se odborníci setkávají s anorexií u 10letých dívek, což je opravdu velmi alarmující.

Mýtus o tlaku návrhářů na modelky

Anorexie je velmi často spojována s módním průmyslem a modelkami vůbec. Vše je zdůvodňováno vysokým tlakem návrhářů na modelky, aby byly co nejhubenější a jejich modely na nich tak vynikly.
Podle české návrhářky Jiřiny Tauchmanové to je spíše naopak. Velmi vyhublé dívky ztrácí kouzlo ženskosti. "Žena má mít alespoň trošku zakulacený zadeček a ňadra. Žádné modely nemohou vyniknout více na kostnaté dívce, které prosvítají žebra či doslova vyčnívají klíční kosti či hroty kyčlí," řekla pro Novinky.cz Tauchmanová.
"Návrháři spíše upozorňují na problémy modelek s celulitidou. Bohužel mnohé modelky se mylně domnívají, že celulitida souvisí s tloušťkou, což je ten největší omyl. Celulitidy se nikdo nezbaví díky dietám. Je to o celkové změně životního stylu a stravování vůbec," dodává.

Je dobře, že se o problému hovoří

Na francouzský návrh zákona o podněcování k anorexii se názory odborníků ze světa módy různí. Podle Tauchmanové je anorexie problém a nelze ho bagatelizovat. Těžko však říci, zda někomu prospěje, pokud vznikne či nevznikne nějaký zákon. V každém případě je dobře, že se o tomto problému hovoří.
Ve Francii trpí anorexií 30 000 až 40 000 lidí, z 90 procent se jedná o ženy. Nejvíce postiženy jsou věkové kategorie od dvanácti do třinácti a od osmnácti do devatenácti let.

zdroj: www.novinky.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama